Zavolejte nám

Obraťte se na nás se svými dotazy přes e-mail nebo telefon.

V pracovní dny od 9:00 do 17:00

+420 777 523 225

Autorizovaný partner

GeoTrust Partner   RapidSSL

Certifikační autorita

Nacházíte se zde: SSL certifikáty » O certifikátech » Certifikační autorita

Co je certifikační autorita?

Certifikační autorita je subjekt, který se zabývá vydáváním digitálních certifikátů pro ostatní subjekty i osoby.  Digitální certifikát je digitálně podepsaný veřejný klíč. Certifikační autorita nebo také zkráceně CA má zásadní roli u hierarchické struktury správy v infrastruktuře veřejných klíčů (PKI). Právě hierarchická struktura je používána u webových stránek a aplikací a proto má pro nás zásadní význam. 

Existuje mnoho komerčních certifikačních autorit, které za poplatek poskytují své služby, mezi nejznámější patří zejména Verisign, Geotrust, Comodo a Thawte. V České republice se tuto úlohu snaží zajistit ICA a Česká pošta, vzhledem k jejich neschopnosti zajistit důvěryhodnost v běžných prohlížečích však jejich využití zásadně nedoporučujeme. Poměrně novou záležitostí jsou komunitní CA.

Při pořizování certifikátu se vždy řiďte hlavně důvěryhodností CA a tím, zda je tato autorita nainstalována v běžných prohlížečích, ale i jejich starších verzích.

Vydávání certifikátů

Vydávání certifikátů je řízeno certifikační politikou, což je dokument, ve kterém jsou stanoveny podmínky vydávání certifikátů. SSL certifikát je vydán na základě certifikačního požadavku (CSR), který si vygeneruje zákazník a je podepsán CA.